NÁHRADNÍ RODINNÁ PÉČE
Sekce: Děti bez hranic¿
90 min
10:00 - 11:30
Kongresové centrum

Kongresové centrum, Sál Ireny Ondrové
Bc. Silvie Derková – sociální pracovnice v oblasti náhradní rodinné péče, Krajský úřad Zlínského kraje.
Profesně se více než 20 let věnuje sociální práci v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Posledních 15 let je sociální pracovnicí náhradní rodinné péče. V rámci týmu se podílí se na odborném posuzování zájemců, kteří mají zájem osvojit dítě nebo se stát pěstouny, a také na výběru náhradních rodičů konkrétním dětem.
Dalšími hosty budou:
Mgr. Kamila Jurášková – psycholožka s praxí v oblasti náhradní rodinné péče, Krajský úřad Zlínského kraje
Profesně se věnuje dětem, které opakovaně zažily změny výchovného prostředí nebo byly ze strany pečujících osob vystaveny zacházení, které bylo v rozporu s jejich potřebami (týrání, zanedbávání, nevhodné výchovné přístupy, fyzické strádání) a rodinám, které o tyto děti pečují. V rámci týmu se podílí se na odborném posuzování zájemců, kteří mají zájem osvojit dítě nebo se stát pěstouny, a také na výběru náhradních rodičů konkrétním dětem.
Pěstounka paní Hnilová – zkušená pěstounka, která společně s manželem postupně přijala ke svým třem vlastním dětem další tři děti do dlouhodobé pěstounské péče. 6 let se také věnovali výkonu pěstounské péče na přechodnou dobu a napomohli v této roli 7 dětem. Paní Hnilová je aktivní ve sdílení svých zkušeností, daří se jí spolupracovat se subjekty sociálně-právní ochrany. Iniciovala také vznik skladu pro pěstouny v Lukově, který úspěšně provozuje, a který se dostal do povědomí velké části náhradních rodin ve Zlínském kraji a je aktivně využíván.
Pěstounská péče poskytuje útočiště dětem, jejichž biologičtí rodiče se o ně nebyli schopni postarat. Pěstouni zajišťují dítěti bezpečí, výchovu a péči o jeho zdraví, a to v souladu s jeho individuálními potřebami, zároveň respektují vazbu dítěte na jeho biologickou rodinu a snaží se ji udržovat. V této diskusi probereme témata jako jsou formy pěstounství, kdo se může stát pěstounem nebo jak se stát pěstounem. Zaměříme se i na téma dětí v pěstounské péči. K diskusi bude přizvána i pěstounka, která se podělí o svůj osobní příběh a zkušenosti z pěstounské péče.
Ve spolupráci s: Odbor sociálních věcí Zlínského kraje